Stare zdjęcie uśmiechniętej Sue Ryder wpatrzonej wprost w obiektyw aparatu. W tle biblioteczka z książkami.

Kim była Sue Ryder?

Margaret Susan Ryder, znana również jako Sue Ryder, była wyjątkową postacią, która poświęciła swoje życie na rzecz pomocy innym. Urodzona w 1923 roku w Leeds, była brytyjską działaczką charytatywną, która zyskała międzynarodową sławę dzięki swojej pracy.

Podczas II wojny światowej Sue Ryder dołączyła do Korpusu Pierwszej Pomocy Pielęgniarskiej (FANY) i została przydzielona do polskiej sekcji tajnej brytyjskiej agencji rządowej Special Operations Executive (Kierownictwo Operacji Specjalnych). Tam zajmowała się dywersją oraz wspierała ruch oporu w okupowanej Europie, opiekując się około 300 cichociemnymi, którzy zostali wysłani do Polski.

Po wojnie Sue Ryder zdecydowała się na założenie międzynarodowej fundacji charytatywnej swojego imienia, którą kierowała do końca swojego życia. Za swoją pracę otrzymała tytuł para Wielkiej Brytanii. Pomogła co najmniej 500 tysiącom ludzi, niezależnie od ich narodowości, a jej dziedzictwo nadal inspiruje ludzi na całym świecie do działania na rzecz innych.

Życiorys Sue Ryder

Margaret Susan Ryder, córka Charlesa Fostera Rydera i Mabel Elizabeth Sims, przyszła na świat w 1924 roku w Leeds. Rodzina zamieszkiwała Scarcroft Grange, a budynek ten posiada niebieską tablicę pamiątkową, ufundowaną przez Leeds Civic Trust w 2011 roku. Margaret uczęszczała do Benenden School. W 1942 roku wstąpiła do “Free FANY”, która stanowiła niezależną sekcję First Aid Nursing Yeomanry. Jednostki te, w tym sekcja polska, były wykorzystywane przez Special Operations Executive. W 1943 roku Margaret została przydzielona do polskiej sekcji SOE i wysłana z Polską Jednostką do Algierii, a później do Włoch, gdzie polscy spadochroniarze byli szkoleni do infiltracji Polski. Po powrocie do Wielkiej Brytanii w 1945 roku, Margaret dołączyła do Polskich Sił w Szkocji. Ostatecznie została zwolniona z wojska w listopadzie 1945 roku.

Sue Ryder ochotniczo pracowała w Europie po wojnie, pomagając w organizacjach takich jak Amis Volontaires Français, Czerwony Krzyż oraz Guide International Service. Skupiała się głównie na odwiedzaniu więzień i szpitali, udzielając pomocy potrzebującym. Po wojnie wiele młodych mężczyzn pozostało bez dokumentów lub rodzin i zaczęło popełniać przestępstwa, aby zdobyć jedzenie lub zemścić się na byłych oprawcach. Sue Ryder zaangażowała się w pomoc tym ludziom, określając ich mianem “Bodów”. Odwiedzała więzienia na terenie całych Niemiec, gdzie przebywało około 1400 “Bodów” pochodzących z różnych krajów Europy Wschodniej. Sue Ryder apelowała w ich imieniu o zmniejszenie wyroków lub uwolnienie, a dla wielu z nich była jedynym gościem. Dla tych, którym udało się odzyskać wolność, Sue Ryder starała się zapewnić repatriację do Wielkiej Brytanii.

Działalność charytatywna Sye Ryder

W latach siedemdziesiątych XX wieku w Polsce i krajach byłej Jugosławii wznoszono domy, które powstawały w oparciu o prefabrykowane budynki i wyposażenie z Wielkiej Brytanii. Sue Ryder rozpoczęła Program Wakacyjny w 1958 roku, który był skierowany dla ocalałych z obozów koncentracyjnych. W 1958 roku Sue Ryder i Leonard Cheshire założyli w Indiach ośrodek Raphael. Organizacja Sue Ryder prowadzi hospicja i ośrodki opieki neurologicznej w Wielkiej Brytanii oraz ma sieć ponad 400 sklepów. Wspólna organizacja charytatywna Ryder-Cheshire kontynuuje swoją działalność w Indiach i Wielkiej Brytanii jako Enrych oraz w Australii jako Ryder-Cheshire Australia.